מצוינות חינוכית: תלמידי "גינסבורג" לומדים פיזיקה גרעינית בקריה למחקר גרעיני בשורק


מיזם ייחודי לקידום והעצמת תלמידי מגמת הפיזיקה בקרית החינוך ע"ש `גינסבורג` יפעל גם בשנת הלימודים הקרובה בשיתוף הקריה למחקר גרעיני בשורק (ממ"ג).

    
מצוינות חינוכית: תלמידי "גינסבורג" לומדים פיזיקה גרעינית בקריה למחקר גרעיני בשורק
מצוינות חינוכית: תלמידי "גינסבורג" לומדים פיזיקה גרעינית בקריה למחקר גרעיני בשורק-2 מצוינות חינוכית: תלמידי "גינסבורג" לומדים פיזיקה גרעינית בקריה למחקר גרעיני בשורק-1

במסגרת הפרויקט מבצעים התלמידים עבודות חקר ומפגשים עם מדענים מובילים במרכז למחקר גרעיני שורק.
התלמידים מבצעים פרויקט מדעי בהדרכת חוקרי המרכז, כותבים עבודות חקר, תוך שימוש במעבדת ממ"ג וזוכים להכרה של 2.5 יחידות לימוד (מתוך 5 יחידות לימוד) בבחינת הבגרות בפיזיקה. הפרויקט מקנה 44% מהציון הסופי בפיזיקה ומחליף את ציון המעבדה. הפעילות מתאפשרת, בין היתר, בזכות תמיכתה של עיריית יבנה המשתתפת מידי שנה במימון התכנית .
התוכנית נחשבת לפרויקט שת"פ הגדול ביותר של משרד החינוך עם גופי תעשייה ומכוני מחקר.


בשנה האחרונה השתתפו בפרויקט 15 תלמידים מקרית החינוך ע"ש גינסבורג והתוכנית פועלת זו השנה השמינית ברציפות.

לאחרונה נערך במרכז למחקר גרעיני בשורק טקס סיום לפרויקט שפעל השנה במעמד מ"מ וסגן ראש העיר, משה חזות, נציגי ממ"ג, מנהל אגף החינוך, עשהאל שריר, מנהלת קרית החינוך, טלי דרור, רכזת הפיזיקה, אילנה מדבדניק, הורים, התלמידים הנרגשים שהציגו את עבודותיהם המצטיינות.

תוכנית `שרפים` החלה 2016 כחלק משיתוף פעולה חינוכי בין עיריית יבנה וממ"ג. התוכנית מיועדת לתלמידי י״ב מצטיינים הלומדים במגמת פיזיקה, כ-15 תלמידים בשנה, בהובלתה של אילנה מדבדניק, רכזת פיזיקה בקריית החינוך ע״ש גינסבורג.

התכנית נועדה לאפשר לתלמידים הצצה יצאת דופן לעולם המחקר המדעי. התלמידים מתכננים ומבצעים ניסויים, לומדים חומר חדש, שיטות עבודה וניתוח נתונים, כותבים דו"ח ברמה אקדמית, ומציגים את ממצאיהם. במהלך התכנית עובדים התלמידים בצוותים קטנים עם מנחים מלווים מהמכון.

התכנית מבוססת על מפגשי עבודה שמתקיימים בממ"ג ועל עבודה רציפה ומשמעותית בבית ומדובר בהשקעה רבה מאוד מצד כלל המעורבים. התלמידים משתתפים בפרויקטים במגוון רחב של נושאים בתחומי פיזיקה גרעינית, אלקטרואופטיקה ומכניקה, בהדרכה צמודה של חוקרי ממ"ג.

נושאי הפרויקטים מגוונים ולרוב לא מוכרים לתלמידים בתחילת העבודה. חלק מהפרויקטים מכילים סוגיות של הנדסה ותכנות והתלמידים משתתפים בבחירת הנושא ובחלוקת הצוותים.

לאור הדרישות הגבוהות של התוכנית נבחרים לנבחרת `שרפים` תלמידים אשר לא רק חזקים בפיזיקה ומתמטיקה אלא גם מגלים רצינות ואחריות גבוהה ומחויבים לתהליך.

"התכנית מעשירה את הידע ואת היכולות של המשתתפים, מאפשר להם להכיר מקרוב את עולם המדע ולא פחות חשוב: נותנת הזדמנות להכיר את עצמם", מספרת רכזת התכנית, אילנה מדבדניק ומוסיפה כי "ההשפעה של התוכנית משמעותית להתפתחות האישית והאקדמית של התלמידים שלנו, זוהי הזדמנות עבורם להבין ולחוש את תחושת המסוגלות, היכולות והכוחות של התלמידים להתמודד עם משימות מורכבות ברמה לימודית גבוהה כל כך".

ראש העיר, רועי גבאי: "מדובר בתוכנית המאפשרת לפתוח צוהר לדור הצעיר לתחומי פיזיקה והנדסה באמצעות התנסות בשיטות מחקר מתקדמות בממ"ג, ולעודד תלמידי תיכון מצטיינים להמשיך ללימודים אקדמיים בתחומים אלה.
זו הזדמנות להביע הערכה ותודה להנהלת ממ"ג ולאנשיו על התרומה לחינוך המדעי של דור העתיד בישראל.


מנהלת קריית החינוך, טלי דרור, מתרגשת מהעשייה של התלמידים: "אנו שואפים להעניק לתלמידינו את הכלים הדרושים להצלחה ו`שרפים` היא אחת מתכניות הדגל שלנו. אני מודה על שיתוף פעולה של המכון, התרומה של התוכנית לתלמידים ולקריית החינוך היא עצומה".


(התמונה באדיבות ממג)
(28.8.23)

עיריית יבנה מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אליה. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת dorit@yavne.muni.il
ראשי מפת אתר פנייה למנהל האתר יוטיוב עקבו אחרינו באפליקציה
הצהרת נגישות
The Butterfly Button